Mateřídouška-douška mateří-Thymus pulegioides

Mateřídouška-douška mateří-Thymus pulegioides

Mateřídouška-douška mateří-Thymus pulegioides

SLUNOVRAT s vůní mateřídoušky.
Letní slunovrat (21.června) je nejdelším dnem v roce s nejkratší nocí. Záhy po něm (z 23.na 24. června) přichází svatojánská noc. Pro naše předky byla tato noc odedávna svátkem příchodu léta a magických obřadů. Poblíž vesnic se zapalovaly ohně s vysokým stromkem uprostřed hranice, na kterém byly zavěšeny věnce. Odvážní chlapci přeskakovali plameny, a když se stromek s věnci skácel, snažil se každý nějaký věnec zachytit. Takový věnec měl zajistit hospodářům dobrou úrodu a také se věšel dobytku na rohy, aby byl zdravý a plodný. Když oheň přeskakovali současně chlapec se svou milou a nepopálili se, měli se v budoucnu vzít.

Mateřídouška nás konejší ve své vonné náručí- douška mateří je bylinkou maminkovskou.
Neměla by chybět v základní čajové směsi pro děti na bolení bříška a pro maminky na uklidnění nervů i zažívání. Nesmíme ji však podávat dlouhodobě, právě kvůli vysokému obsahu vonných silic. Má silné antiseptické, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Mateřídouška zlepšuje trávení a spánek, uklidňuje, léčí dýchací cesty a kašel, pomáhá při průjmech a dezinfikuje močové cesty.
Zevně ji lze použít na obklady, výplachy a jako kloktadlo. V aromaterapii se mateřídouškový olej používá proti baktériím, vírům a jako dezinfekce, zklidňuje nervy a zažívání, pomáhá při depresi, vyčerpání, nespavosti a nachlazení. Zevně ( vždy ředěný základním objemem) se používá k dezinfekci a hojení ran, ekzémů, proti vším a k odpuzování hmyzu.

Mateřídoušku pěstujeme na plném výsluní.
Sklizeň: Listy se odtrhávají v létě. Nejlepší jsou v době, kdy mateřídouška kvete.
Konzervace: Listy se suší.Připravte si metřídouškový nebo tymiánový ocet a olej.
Pro léčení: Olej z mateřídoušky se používá pro masáže při bolestech hlavy, hodí se také jako postřik působící ve vzduchu antisepticky. Může snížit nespavost, zlepšit oběh krevní ve vlásečnicích, zbavit svalových bolestí a podnítit tvorbu bílých krvinek, nezbytných pro ochranu před infekcí.
Nálev z mateřídoušky je vhodný jako přeliv proti lupům ve vlasech.

Čaj z mateřídoušky pro lepší trávení, dobrý spánek a také proti kašli
3lžičky sušené mati přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme přikryté 15 minut. Scedíme a pijeme při potížích 2-3šálky denně. Čaj můžeme přisladit medem nebo mateřídouškovým sirupem.

Mateřídoušková koupel pro unavené a uchozené nohy:
1 hrst čerstvé či sušené nati mateřídoušky vložíme do studené vody, přivedeme k varu a odstavíme, louhujeme 10 minut, scedíme a přidáme do koupele. Nohy koupeme 10 minut.


 
06.05.2009 13:41:53
Eva

Líbí se Vám nový design stránky ?

Ano velmi. (133 | 91%)
Tak na stejno. (5 | 3%)


Chtěla bych moc poděkovat milé Slávce za srdíčko na dlani, moc mě potěšilo.

a ještě k obrázku pár slov....
...pokud cítíte, že je na světě bytost, která si zaslouží obyčejné a jedno z nejhezčích slov na světě " děkuji ", vytvořte nový příspěvek, zkopírujte obrázek, tento text, vložte jeho blog adresu, upozorněte jej na tento odkaz v jeho komentáři a vyznejte se mu. Stačí jedno slovo nebo 100, je to na Vás. Pošlete to dvěma lidem, jako symbol dvou rukou, kteří si mají pomáhat. Co můžete, udělejte dnes a neodkládejte na zítra. Kdo ví, co bude zítra. Své pocity a emoce, co nosíte v sobě, patří světu a lidem kolem nás. Dejte mu-jim je. Děkuji.
A tak podle pravidel mám ocenění poslat dvěma kamarádkám.

Já bych chtěla srdíčko na dlani poslat Adušce...http://kovbojkaada.mypage.cz/ za její šikovnost a ochotu a Jitušce...http://hutule.mypage.cz/  taktéž za její šikovnost a tvořivost
Bohužel už není mezi námi, ale jeho zpěv je nádherný.
Děkuji za Vaši návštěvu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one